„Vázaným zástupcem (VZ) je ten, kdo je oprávněn zprostředkovávat spotřebitelský úvěr nebo pojištění koncovému zákaznikovi na základě zápisu vázaného zástupce do registru ČNB. Vázaný zástupce může být smluvně napojen jen na jeden subjekt, a to buď na jednoho samostatného zprostředkovatele (SZ), nebo na jednoho poskytovatele a to vždy na základě písemné smlouvy.“
Abych mohl poskytovat své rady a zároveň zprostředkovat vhodná pojištění či úvěry svým zákazníkům, musím být registrovaný jako vázaný zástupce ČNB jednoho obchodního partnera. Tím partnerem může být:
- poskytovatel – jedna banka či pojišťovna – pro mne nezajímavé, nechci být omezen ve výběru vhodných produktů či služeb
- samostatný zprostředkovatel – byť jich k dnešnímu dni v ČR působí kolem 1 150, ne všichni jsou aktivní a ne všichni nabízejí spolupráci pro vázané zástupce. Dle informací z registrů ČNB je tady cirka 60 samostatných zprostředkovatelů pro oblast úvěrů a 140 pro oblast pojištění, kteří již mají alespoň 10 vázaných zástupců. Dále můžeme tyto zprostředkovatele rozdělit na 3 skupiny
- samostatné firmy – nějak fungují, neřeší nové spolupracovníky
- obchodní firmy MLM (multi-level marketing) – patří zde společnosti typu OVB Allfinanz, Partners, Fincentrum & Swiss Life, Kapitol, ZFP akademie, atd. – Tak od těch firem, dámy a pánové, ruce dál. Za všechny skandály ve finančním poradenství jsou zodpovědné právě firmy z této skupiny. Někdy se na toto téma rozepíšu.
- broker pooly – zde spadají firmy, které poskytují administrativní servis finančním poradcům a umožňují napojení se na produkty a služby bank a pojišťoven. Velký výběr produktů a služeb, administrativní zázemí, žádné tlaky na obchodní prodej, prostě „no bullshit around“, pro mne ideální. Mezi největší firmy podle počtu spolupracujících poradců/vázaných zástupců/ patří Broker Trust, Insia, Chytrý Honza, SAB servis, OK Klient. Taaaak, a teď koho vybrat? Stay tuned.